Iceye kuria pirmą SAR spiečių

Iceye satellite

Iceye, Suomijos kompanija, kuria pirmąjį pasaulyje SAR spiečių. Bendrovę 2014 metais įsteigė Aalto universiteto radijo mokslo ir inžinerijos katedros darbuotojai. Maždaug 100 kg masės 18 mikrosatų, vadinamų New Space, suformuos sintetinės apertūros radarinių (synthetic-aperture radar – SAR) palydovų spiečių.

Iceye satellite

Bendrovės SAR satų modelis. Iceye nuotrauka

2018 metų sausio 12 buvo paleistas pirmasis technologijų bandymo satas ICEYE-X1. Tai buvo pirmasis Suomijos sukurtas satelitas ir pirmasis SAR palydovas, sveriantis mažiau nei 100 kg. 2021 m. gruodžio mėnesį bendrovė Iceyey buvo sukonstravusi ir sėkmingai paleidusi 14 palydovų.

SAR Iceye

Trys bendrovės SAR satai iškelti 2021 sausio mėnesį SpaceX startūnu Falcon 9 misijos SmallSat Rideshare metu

Bendrovė siekia palengvinti prieigą prie SAR duomenų ir išnaudoti savo potencialą. Sukūrusi didžiausią SAR palydovų žvaigždyną, Iceye gali užtikrinti nuolatinį stebėjimą su vertingais duomenimis net kelis kartus per dieną. Iceye satai su naujausia SAR technologija, turi inovatyvių SAR vaizdavimo galimybių. SAR spiečius įgalina gauti Žemės vaizdus su dažniau nei bet kada anksčiau, išlaikant tą pačią skiriamąją galią kokią gali pasiūlyti tradiciniai komerciniai Žemės vaizdų tiekėjai. Vienas iš inovacijų yra du kartus pagerintą skiriamoji galia ir galimybę vienu metu gauti ir perduoti duomenis. Tokiu būdu užsakovui duomenis bus pristatyti beveik nedelsiant.

Iceye SAR satus gamina savo gamykloje Espoo mieste Suomijoje ir panaudoja, jei tik tinka, COTS (Commercial-Off-The-Shelf) elementus. Taip pasiekiamas efektyvumas ir kūrimo spartumas. Dėl SAR galimybių, satai gali matyti per debesis ir tamsą bei rinkti duomenis nepaisydami oro sąlygų ir paros laiko. Satai sukurti taip, kad per labai trumpą pakartotinio apsilankymo laiką būtų galima gauti patikimus vaizdus ir būtų galima aptikti bei sekti greitus pokyčius Žemės paviršiuje. Iceye duomenys gali būti naudojami įvairiems atvejams, pvz., ledo dangos pakitimai jūrose bei aplinkosaugos reikmėms, ledkalnių bei potvynių stebėjimui ir naftos išsiliejimų jūrose stebėjimui.

Iceye vaizdų režimai

Iceye SAR palydovai veikia su X juostos jutikliais, naudojant aktyviosios fazinės matricos antenas (fazinė antena – FA). X juosta yra elektromagnetinės spinduliuotės spektro dalis, kuomet bangų dažnis 8-12 GHz, o bangos ilgis 3,75-2,5 cm. Šis dažnis plačiai panaudomas radijo lokacijoje, antžeminiam ir palydoviniam ryšiui užtikrinti. Galimi trys skirtingi SAR vaizdo gavimo režimai: taškinis, juostinis ir skanavimas. Derinant šiuos režimus, Iceye leidžia stebėti plačias, iki 10 000 km2 ploto, sritis vienu metu ir iki 25 cm skiriamąją galia, kad būtų galima aptikti detalius pokyčius. SAR satams veikiant taškiniu ar juostiniu režimu vieno Žemės vaizdo gavimo trukmė yra 10 sekundžių, skanavimo režimu vaizdas gaunamas per 15 s. Juostinis režimas taikomas laivų aptikimui, naftos išsiliejimų, miškų, jūrų pakrančių ir žemės ūkio kultūrų stebėjimams. Skanavimo režimas naudojamas sienų saugumo kontrolei ir jūrų ledų stebėjimui. Taškinis režimas taikomas nelaimių (potvyniai, žemės drebėjimai, uknikalnių išsiveržmai, nuošliaužos ir t.t.) padarinių, oro uostų ir miestų bei saugumo užtikrinimo stebėjimams.

Taškinis

Taškiniu režimu gaunama didesnė sintetinė diafragma ir pasiekiam geresnė skiriamoji galia, lyginant su nepertraukiamu juostiniu režimu. Priklausomai nuo poreikių, taškiniu metodu galima gauti vaizdus, kurių dydis 15 km x 15 km su 1 m raiška arba 5 km x 5 km su 25 cm raiška. Šis režimas skirtas dažnam pokyčių aptikimui ir detaliam objektų stebėjimui.

Rotterdam SAR

Taškiniu režimu gautas Roterdamo uosto vaizdas. Iceye nuotrauka

Rotterdam SAR_ICEYE-8

10 iš 58 Roterdam uosto vaizdų, gautų nuo 2021 metų kovo 26 iki balandžio 5 dienos. Raiška 0,5 x 0,25 m. Iceye nuotrauka

Juostinis

Juostiniame režime naudojama nuolatine antenos impulsų seka ir taip gaunama Žemės vaizdo juosta su pastovia vaizdo kokybe sato skrydžio kryptimi. Juostos režimas puikiai tinka aptikti pokyčius didžiulėse jūros ir sausumos srityse. Jis tinka stebėti ir reaguoti į stichines nelaimes, nelegalią veiklą, taip pat nuolat stebėti sienas, pakrantės zonas ar bet kurią įdomią vietą. Žemės vaizdo juostos plotis yra 50 km, ilgis gali siekti iki 600 km, o skiriamoji galia siekia 3 m.

Bear peninsula

Juostos režimu gautas Meškos pusiasalio Antarktijoje jūros vandens ir ledo vaizdas. Iceye nuotrauka

Skanavimas

Skanavimo režime valdomas radaro spindulys ir gaunami iki 100 km x 100 km ploto Žemės vaizdai su 15 m raiška. Skanavimo režimas yra ypač efektyvus norint gauti plačios aprėpties vaizdus. Metodas plačiai naudojamass stebint jūras ir jūrinius maršrutus nuo kranto iki kranto.

Gibraltar Iceye

Skanavimo režimu gautas Gibraltaro sąsiaurio vaizdas. Iceye nuotrauka


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *