
Crew-8 misija saugiai užbaigta po rekordinių beveik aštuonių mėnesių kosmose
Penktadienį, spalio 25 d. 3.29 val. bendrovės SpaceX Crew Dragon erdvėlaivis „Endeavour“ grįžo į Žemę ir saugiai nusileido Meksikos įlankoje netoli Pensakolos. NASA Crew-8 misija baigėsi: ekipažas kosmose praleido rekordines 235 paras ir pasiekė JAV kosminių misijų rekordą.
SpaceX misija Crew-8 (iš kairės į dešinę): misijos specialistas A. Grebenkin, pilotas M. Barratt, vadas M. Dominick ir misijos specialiste J. Epps (NASA). Nuotrauka Bill Stafford, NASA
Svarbiausi įvykiai ir moksliniai tyrimai
Misija Crew-8 startavo 2024 m. kovo 3 d. SpaceX startūnu Falcon 9 iš NASA Kenedžio kosmoso centro Floridoje. Per ilgą buvimo Tarptautinėje kosminėje Stotyje (TKS) laiką įgula aplink Žemę apskriejo 3760 kartų ir iš viso įveikė ~ 160 mln. km. Tai truputį daugiau nei vidutinis atstumas tarp Žemės ir Saulės. Maratoninio skrydžio metu įgulos nariai Matthew Dominick, Michael Barratt ir Jeanette Epps Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) atliko išsamius mokslinius tyrimus. Crew-8 ekipažą papildė Aleksandr Grebenkin (Roscosmos).
Ekipažas atliko pažangiausius mokslinius tyrimus, įskaitant eksperimentus su kamieninėmis ląstelėmis. Buvo nagrinėjami degeneracinių ligų tyrimo ir kurimo organoidiniai modeliai. Ekipažas vertino, kaip skrydžio kosmose metu paveikiamos imuninės sistemos funkcijos. Kituose eksperimentuose buvo tiriamas medžiagų degumas esant skirtingoms temperatūroms ir kaip ultravioletinė spinduliuotė veikia augalų augimą nulinės gravitacijos sąlygomis. Šiais tyrimais ir rezultatais siekiama pagerinti astronautų sveikatą ilgalaikių kosminių misijų metu ir prisidėti prie kosmoso medicinos pažangos.
Starliner ir uraganai
Misijos pradžioje buvo planuota, kad Crew-8 grįš rugpjūčio mėnesį. Deja, dėl techninių ir oro sąlygų sugrįžimas buvo atidėtas. Tarp jų buvo bendrovės Boeing erdvėlaivio Starliner bandomojo skrydžio nesklandumai ir uraganas „Milton“ Meksikos įlankoje.
Uragana Floridos įlankos ir Atlanto vandenyno pakrantėje esančiose nusileidimo vietose sukėlė stiprius vėjus, o erdvėlaivio grįžimas buvo nukeltas keliomis savaitėmis. „Šiuo požiūriu nėra jokių pamokų. Tiesiog reikia laukti, kol nusistovės geri orai“, – sakė NASA Komercinės įgulos programos vadovo pavaduotojas Richard Jones per pasitarimą po Crew-8 nusileidimo į vandenyną.
Reaguodamos į problemas, kylančias dėl oro sąlygų, NASA ir bendrovė SpaceX planuoja nuo 2025 m. perkelti nusileidimus į JAV vakarų pakrantę. „Po šio žingsnio ketiname likti vakarų pakrantėje“, – patvirtino Space X viceprezidentas Bill Gerstenmaier.
Sklandus nusileidimas
Erdvėlaivis „Endeavour“ nuo TKS atsiskyrė spalio 23 d. 17.05 val. ir per Žemės atmosferą lėkė 17 500 km/val. greičiu. Vėliau greitis mažinamas parašiutais iki 16 km/val. Po tiesiog vadovėlinio nusileidimo netoli Pensakolos, NASA ir SpaceX gelbėjimo komandos buvo nusileidimo vietoje ir padėjo astronautams išlipti iš erdvėlaivio.
Vėliau NASA patvirtino, kad visi keturi įgulos nariai po pirminių medicininių patikrinimų gelbėjimo laive buvo nuvežti į vietos medicinos įstaigą „papildomiems tyrimams“. NASA pabrėžė, kad „atsargumo sumetimais visi įgulos nariai į gydymo įstaigą buvo nugabenti kartu“, nors pranešė, kad astronautų būklė buvo gera.
Erdvėlaivis Endeavour nusileidžia Meksikos įlankoje su Crew-8 ekipažu. Nuotrauka NASA TV.
Rekordinė misija
Misijos „Crew-8“ metu buvo pasiektas naujas žmogaus pilotuojamų kapsulių trukmės rekordas – kosminis laivas „Endeavour“ per kelias misijas orbitoje iš viso praleido 701 dieną. Iš pradžių NASA sertifikavo „Crew Dragon“ misijas 210 dienų kosmose, tačiau šiam skrydžiui sertifikavimą pratęsė iki 235 dienų.
SpaceX ir NASA pareigūnai pažymėjo, kad dėl ilgesnio buvimo orbitoje laiko erdvėlaiviui nekilo jokių problemų. „Kalbant apie pajėgumus orbitoje, transporto priemonė labai gerai dirbo 235 paras kosmose“, – sakė SpaceX viceprezidentas, atsakingas už konstravimą ir skrydžių patikimumą, Bill Gerstenmaier. Jis pridūrė, kad bendrovė svarsto galimybę sertifikuoti kapsulę dar ilgesniam buvimui kosmose.
Crew-9 ir būsimos operacijos
Po Crew-8 grįžimo Žemėn, prie TKS dirba Crew-9, startavusi rugsėjo 28 d., o kitą dieną atlėkusi į TKS. Abi misijos beveik sutapo, o astronautai turėtų laiko pertvarkyti „Endeavour“ sėdimąsias vietas avarinės evakuacijos atveju.
NASA sprendė su Boeing erdvėlaiviu Starliner susijusias problemas. Buvo tikimasi, kad Starliner parlėks iš TKS Žemėn su dviem astronautais po savaitės. Deja, birželio mėn. švartuojantis erdvėlaivis patyrė varytuvų gedimų. Buvo nuspręsta, kad įgulos grįžimas yra pernelyg rizikingas. Rugsėjo mėn. erdvėlaivis Starliner į Žemę parskrido be astronautų. NASA tikisi Starliner lėkių būsimose misijose. Dėl kilusių nesklandumų astronautų S. Williams ir B. Wilmore lėkis į Žemę perkeltas į 2025 m. vasario mėn. su erdvėlaiviu Crew-9.
Išvykus „Crew-8“, TKS vėl dirba standartinė septynių žmonių įgula. Vienu metu TKS ir Kinijos kosminėje stotyje „Tiangong“ orbitoje dirbo rekordiškai daug – 19 astronautų. Kitą NASA planuojama krovinių papildymo misija CRS-31 startuos lapkričio 4 d., nors maisto atsargų TKS pakanka, per būsimą skrydį bus pristatyta papildomų prašomų produktų.