
Kosminiai laivai Crew Dragon vs Starship skirti kelionėms į kosmosą, tačiau jų konstrukcija, paskirtis ir galimybės skiriasi. Pateikiame pagrindinių skirtumų apžvalgą.
Paskirtis ir dizainas
Crew Dragon (Įgulos Drakonas), taip pat žinomas kaip Dragon 2, sukurtas bendrovės SpaceX pagal NASA komercinės įgulos programą. Erdvėlaivis skraidina astronautus į Tarptautinę Kosminę Stotį (TKS) ir atgal į Žemę, galimi ir lėkiai aplink Žemę. Jis optimizuotas skrydžiams 200 – 2000 km aukšytje virš Žemės arba žemoje Žemės orbitoje (LEO). Žvaigždėlaivio (Starship) paskirtis yra platesnis misijų spektras, įskaitant giliojo kosmoso tyrimus, nusileidimus Mėnulyje ir galbūt tarpplanetines keliones. Juo siekiama skatinti ir remti misijas į Marsą ir už jo ribų. Žvaigždėlaivio paskirtis yra universalesnė.
Ekipažas
Įgulos Drakonas gali skraidinti iki septynių astronautų, nors įprastai misijose būna mažiau įgulos narių. Dažniausiai 4 astronautai, taip užtikrinamas astronautų saugumas ir patogumas. Kita erdvėlaivio versija, Cargo Dragon, skirta krovinių skraidinimui į TKS ir atgal į Žemę. Žvaigždėlaivis galės skraidinti daug didesnę įgulą ir krovinius. Priklausomai nuo konfigūracijos, jame gali tilpti apie 100 ar daugiau žmonių, todėl jis tinka didelės apimties misijoms.
Dydis ir struktūra
Erdvėlaivis Įgulos Drakonas yra palyginti nedidelis: aukštis ~ 8,1 m, skersmuo – 4 metrai. Jo kūgio forma pritaikyta grįžti į Žemės atmosferą ir nusileisti į vandenį. Startūnas Falcon 9 yra 69.8 m aukščio ir 3.7 m skersmens. Žvaigždėlaivis yra gerokai didesnis. Jo aukštis yra ~ 50 m, skersmuo yra ~ 9 m. Konstrukcija yra tvirtesnė, kad būtų galima vykdyti misijas į giliąją erdvę. Greitintuvas Super Heavy yra 9 m diametro ir 70 m aukščio.
Paleidimo sistema
Įgulos Drakonas paleidžiamas startūnu „Falcon 9“. Tai dvipakopė sistema, skirta kroviniams į LEO gabenti. Falcon 9 yra daugkartinio naudojimo, o misijos yra ekonomiškos. Žvaigždėlaivis paleidžiamas daugkartinio naudojimo startūnu Super Heavy ir toks derinys yra daugkartinė sistemą įvairioms misijoms.
Daugkartinis panaudojimas ir degalų papildymas
Įgulos Drakonas yra daugkartinio naudojimo misijoms į TKS ir apie Žemę. Jis nepritaikytas degalų papildymui orbitoje. Žvaigždėlaivis yra suprojektuotas atsižvelgiant į daugkartinio panaudojimo galimybes ir degalų papildymo orbitoje galimybes. Jo veikimo spindulys gali būti pratęstas misijoms už LEO (orbitos nuo Žemės toliau nei 2000 km).
Technologinės savybės
Įgulos Drakonas turi pažangią avioniką, autonominio prisijungimo galimybes ir evakuacijos sistemą, užtikrinančią astronautų saugumą kylant į orbitą. Į Žvaigždėlaivį įmontuotas pažangesnis šilumos skydas grįžimui į Žemės atmosferą ir nusileidimui, didesni Raptor varytuvai ir konstrukcija, leidžianti vykdyti įvairesnių profilių misijas.
Santrauka
Apibendrinant galima pasakyti: nors abu kosminiai laivai, ir „Crew Dragon“ ir „Starship“, yra skirti žmonėms skraidinti į kosmosą, jų paskirtis, dydis, ekipažas, paleidimo sistemos ir misijų profiliai labai skiriasi. „Crew Dragon“ daugiausia dėmesio skiria LEO misijoms, o „Starship” konstruojamas platesnio spektro tolimojo kosmoso tyrimams ir krovinių transportavimui.