NASA ir Artemidė

NASA, Artemidė, Mėnulis

NASA, Artemidė, Mėnulis – nauja pilotuojamų skrydžių į Mėnulį programa

Gegužės pradžioje NASA paskelbė informaciją apie naują Mėnulio programą Artemidė (Artemis). Baltieji rūmai Artemidė programos vykdymui iš JAV kongreso prašo skirti papildomus 1.6 mlrd USD. Programos Artemidė tikslas yra 2024 metais į Mėnulį nuskraidinti JAV astronautus, vienas iš jų bus moteris. Artemidė (gr. Ἄρτεμις) graikų mitologijoje – medžioklės deivė, Dzeuso ir Leto dukra, Apolono sesuo dvynė. Artemidės atitikmuo romėnų mitologijoje – deivė Diana.

Ankstesnis planas – Mėnulis 2028

Iki programos Artemidė paskelbimo, NASA ketino astronautus nuskraidinti į Mėnulį 2028 metais. Gali būti, jog Kinijos sekmė nutūpdant tyriklį Mėnulio paviršiuje ir paskelbtas planas apie gyvenamos bazės projektą Mėnulyje, privertė NASA peržiūrėti savo planus. Papildomi 1.6 mlrd USD skirti ankstesnės NASA Mėnulio programos išplėtojimui ir pilotuojamo skrydžio į Mėnulio Pietų poliaus rajoną surengimą 2024 metais. NASA administratorius Džimas Bridenštinas (Jim Bridenstine) teigia, jog Mėnulio misijos atvers kelią į Marsą.

NASA, Artemidė, Mėnulis

NASA paskelbė „Mes grįžtame į Mėnulį 2024 metais“

NASA administratoriaus pavaduotojas Bilas Gerštenmajeris (Bill Gerstenmaier) paskelbė, jog Artemidė bus atvira komerciniams ir tarptautiniams partneriams: „Nuo 2024 iki 2028 metų bus įvykdyti keli skrydžiai. J. Bridenštinas pabrėžė, jog komercinės iniciatyvos yra laukiamos. Visa medžiaga bus paskelbta internete ir bus atvira visiems, ketinantiems dalyvauti mūsų sugrįžime į Mėnulį“.

Programos Gateway (veikianti kosminė stotis Mėnulio orbitoje) finansavimas yra sumažintas 321 mln USD, tad Baltieji rūmai siekia iš Kongreso 1.9 mlrd USD skyrimo Artemidė programai.

NASA, Artemidė, Mėnulis

Orbitinės stoties apie Mėnulį programa Gateway tikriausiai bus koreguojama

Brangi Artemidė

Papildomas programos Artemidė finansavimas (1.6 mlrd USD) užtikrintų komercinių sistemų, skirtų amerikiečių sugrąžinimui į Mėnulį, sukūrimui bei vėluojančių SLS ir Orion programų paspartinimui. Kartu bus investuojama į technologijas, užtikrinančias ilgas mokslines misijas Mėnulio Pietų poliuje. Įvairiais vertinimais astronautų nuskraidinimui į Mėnulį ir atgal reikės 4 – 5 mlrd USD per metus. Arba 20 – 25 mlrd USD penkerių metų laikotarpiui. Kiti šaltinių pateikiama suma viršija 40 mlrd USD.

Priminsime: raketos SLS (pradžia 2011 metai, Boeing, United Launch Alliance, Northrop Grumman, Aerojet Rocketdyne kompanijų bendro kūrinio kaina ~ 35 mlrd USD, vieno starto kaina ~ 500 mln USD) ir erdvėlaivio Orion (nuo 2006 metų kuria Lockheed Martin Corporation ir Airbus Defence and Space kompanijos ir 2006-2018 metais skirta beveik 16 mlrd USD) programoms NASA 2017 ir 2018 metais skirė po 3.5 mlrd USD, o 2018 metų NASA biudžetas buvo beveik 21 mlrd USD.

NASA, Artemidė, Mėnulis

Ankstesni NASA Mėnulio planai jau išmesti ?


Komentarai apie “NASA ir Artemidė”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *