LinkSpace testas ir lėkis šiais metais

LinkSpace

LinkSpace raketa, kuriama privačios Kinijos kompanijos, gegužės 4 dieną sėkmingai atliko varytuvų bandymą ir tikisi pakartotinio raketos lėkio iki metų pabaigos.

LinkSpace 2022-05-09

LinkSpace sėkmingai atliko varytuvų statinį ugnies bandymą

Kinijos kosmoso startuolis LinkSpace atliko daugkartinės 15 m x 1,2 m raketos (Reusable Launch Vehicle – RLV-T6) su nauju skysto metano ir skysto deguonies kuro poros varytuvu Fengbao-1 statinį ugnies bandymą. 8,5 tonų raketą ketinama paleista iki kosmoso ribos arba Karmano linijos (100 km aukštis virš Žemės). Po to raketą tinklelinių sparnelių pagalba bus stengiamasi sėkmingai nutūpdyti ant nusileidimo kojų. LinkSpace skrydžio metu planuoja atlikti ir didelio aukščio aplinkos, biologinius ir kitus eksperimentus.

LinkSpace rocket family

LinkSpace demonstratoriai RLV-T5 bei RLV-T6 ir būsimoji raketa NL-1

Fengbao-1 varytuvo trauka 100 kN (jūros lygyje), impulsas 285 s, traukos reguliavimo diapazonas nuo 20% iki 100%. Varytuvą kuria Kinijos bendrovė JZYJ Space Tech Co.,Ltd.

Methalox varytuvai

Metalox varytuvai oksidatorių O2 ir kurą CH4 naudoja santykiu 3.6 arba 78% deguonies ir 22% metano. Penkerius metus populiarėjantys metalox varytuvai naudojami konstruojant daugkartinius startūnus ir žvelgiant į tolimą skrydžių Marsan perspektyvą. Marse iš vandenilio ir anglies dioksido galima (Sabatjė reakcija) gaminti vandenį ir metaną. Lyginant tris kuro rūšis – metaną, žibalą ir vandenilį – metanas yra pigiausias, o metalox varytuvų trauką galima reguliuoti.

Kitas veiksnys, įtakojantis metalox varytuvų populiarumą, yra žibalo (RP-1, kuras) varytuvų koksavimas: dumblo, suodžių, dervos ir lako nuosėdų susidarymas ant varytuvo įvairių dalių ir degimo kamerose. Žibalas nesudega taip švariai kaip vandenilis ar metanas ir palieka įvairias medžiagas, kurios gali įstrigti varytuvo purkštukuose ar kitose dalyse. Tuomet pakartotinai varytuvo nepavyks paleisti, o tai būtina konstruojant daugkartines raketas.

Daugkartinių raketų su methalox varytuvais projektų yra vos keli. Tai ULA Vulcan raketa su Blue Origin BE-4 varytuvu, Rocket Lab raketos Neutron pirmoji pakopa su Archimed varytuvu, SpaceX raketa Starship su Raptor varytuvu, jai minėta LinkSpace raketa (koks nors T7 ar T9 modelis) su Fengbao-1 varytuvu, Relativity Space konstruojama raketa Terran su Aeon 1 varytuvu.

Joms konkurenciją gali sudaryti dar kelios Kinijos bendrovės: Landscape kompanijos raketa Zhuque-2, kompanijos Jiuzhou Yunjian raketa Darwin-1, NewLine-1 raketa iš minėtos Linkspace ir kompanijos iSpace raketa Hyperbola-1 su varytuvu JD-1.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *