Marsas, Žemė atakuoja

Valles_Marineris Marsas

Marsas ir Žemė, planetos 2020 rudenį bus nutolusios vos 55 mln kilometrų atstumu. Tokia konfigūracija Marsas Žemė pasikartoja kas 26 mėnesius.

Marsas ir arabų Hope

Al-Amal Hope Marsas

Hope marsatyris yra 2.9 x 2.37 m dydžio

Jau anksčiau rašemė apie Jungtinių Arabų Emiratų vystomą projektą Al-Amal arba Hope. Dar 2014 metais pradėtas Emirates Mars projektas, liepos 20 dieną pradėtas aktyviai vykdyti. Po dviejų starto dėl blogo oro atidėjimų, Japonijos raketa H-IIA pakilo iš Tanegasima kosmodromo ir link Marso išskraidino marsatyrį Hope. 2021 vasarį marsatyris pasieks Marso orbitą. Taip Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE) paminės savo valstybės 50-metį.

Tanegasima_Hope Žemė

Po dviejų starto atidėjimų, liepos 20 Hope buvo išlėkdintas į Marso pusę

Tai didžiulis JAE žingsnis į aktyvią Saulės sistemos planetų tyrimo fazę. Iki tol arabai turėjo tris astronautus: Saudo Arabijos princo ir Karališkųjų Saudo Arabijos oro pajėgų piloto, sultono bin Salman Al Saud 1985 misija Space Shuttle erdvėlaiviu Discovery STS-51-G; Sirijos karo lakūno Muhammed Faris 1987 misija į orbitinę stotį Mir; pirmojo Jungtinių Arabų Emiratų astronauto Al Mansouri 2019 misija į Tarptautinę Kosminę Stotį;

Jungtiniai Arabų Emiratai turi Mohammed bin Rashid kosmoso centrą ir, kai 2021 vasaryje Hope pasieks Marso orbitą, bus po JAV, Sovietų Sąjungos, Europos Kosmoso Agentūros, Indijos, Japonijos ir Kinijos. Šios šalys (organizacijos) tyrė ir toliau sėkmingai ar visai nesėkmingai (Japonijos Nozomi) tyrinėja Marsą.

Perseverance link Marso

Marsas Perseverance

Naujasis NASA marsatyris Perseverance leisis į planetą 2021 vasario 18 dieną

NASA marsatyriui vardas buvo suteiktas 2020 žiemą iš tokių vardų sąrašo: Ištvermė (Endurance); Atkaklumas (Tenacity); Pažadas (Promise); Atkaklumas (Perseverance); Vizija (Vision); Aiškumas (Clarity); Išradingumas (Ingenuity); Tvirtumas (Fortitude); Drąsa (Courage). Iš esmės Perseverance marsatyris yra stipriai patobulinta Curiosity, kuris Marse dirba nuo 2012 rugpjūčio mėnesio, versija. Marsatyris Perseverance ieškos senos mikrogyvybės pėdsakų Ezero krateryje, tirs planetos geologiją ir buvusį klimatą, rinks uolienų pavyzdžius. Vėliau tikimasi Marso uolienų pavyzdžius parlėkdinti į Žemę. Navigacinė sistema Terrain Relative bei daviklių Mars Science Laboratory Entry, Descent и Landing Instrumentation 2 (MEDLI2) rinkinys padės Perseverance saugiai nusileisti. 23 vaizdo kameros ir mikrofonai įgalins gauti nusileidimo vaizdus ir įvairių tyrimo objektų vaizdus Žemės tyrėjams.

Kelis kartus Perseverance startas buvo atidėtas. Paskutinė tinkama starto data yra rugpjūčio 5 diena.

Kinijos marsatyris Tianwen

Tianwen arba Klausimai į dangų yra Kinijos Mars Global Remote Sensing Orbiter and Small Rover programos finišas. Tai antroji Kinijos Marso tyrimo misija. 2011 Yinghuo-1 orbitinio aparato misija buvo nesėkminga. Palyginus su Hope, Tianwen yra monstras. Jo masė ~ 5000 kg. tai iš esmės du aparatai: orbitinis (~3000 kg) marsatyris ir 240 kg masės tupiklis.

Tianwen China Mars rover

 Tianwen misija


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *