Polaris ekspedicija

Polaris Dragon-1 Sarah Gillis

Polaris Down misija ir antrasis J. Isaacman lėkis į kosmosą

Aušra ir mažieji Grįžulo ratai

Polaris Dawn (Šiaurinės Aušra) kosminis lėkis Crew Dragon erdvėlaiviu pavadintas šios žvaigždės astronominio patikslinimo šimtmečio proga, simbolizuojant būsimus astronautinius atradimus.

Polaris Dawn 2

Polaris Dawn misijos nariai: medikė Anna Menon, pilotas Scott Poteet, vadas Jared Isaacman ir specialistė Sarah Gillis

Šiaurinė yra Mažųjų Grįžulo Ratų ryškiausia žvaigždė Paukščių Tako galaktikos erdvėje ties Žemės sukimosi ašies tąsa 447 šm atstumu (patikslintu Gaia astroskopo 2018 metais). Kaip navigaciniu šiaurės krypties orientyru ja naudojosi Kolumbas ir Apollo astronautai. Būtent 1924-ais astronomai „įžiūrėjo“ ten esant dviejų žvaigždžių (46 kartus didesnių už Saulę) sistemos UMi A/P, aplink kurią orbituoja trečia – Polaris B.

Modifikuotas Dragon

Šiai kelionei pritaikytas erdvėlaivis Dragon turi kitokius išėjimo į atvirą kosminę erdvę (EVA) liuką, astronautų dekompresijos sistemą (azoto šalinimo iš plaučių slėgis nuo 100 kPa sumažintas iki 60 kPa). Skafandruose (kūrė SpaceX inž Eric Kraus) patobulintas termoreguliavimas, įrengta Faradėjaus apsauga nuo elektromagnetinių laukų, o ryšio priemonės veiks per Starlink satus. Naujuosius skafandrus „šarvai iš audinių“ tikimasi naudoti ir Mėnulyje bei Marse.

Šią J. Isaacman (rašėme apie ankstesnę „Inspiration-4” misiją) inicijuotą gan saviveiklinę ekspediciją mėginama vadinti „komercine“. Lyg jau tapę astronautais ten orbitoje prekiaus (gal vakuumu?). Gi mokslinės paskirties pirmas eksperimentas – Van Aleno radiacinės juostos tyrimas vyko neįprastoj elipsinėj (siekiant aprėpti kuo daugiau juostų) 190-1200 km orbitoje 106 min periodu. Lėkio 15-ją val Dragon „Resilience“(Tamprus Šaunumas) užfiksavo 1400,7 km aukštį (Gemini rekordas buvo 1373 km).

Padirbėję su kitais eksperimentais (iš 36 numatytų), astronautai po 8 apsukų pažemėjo į 185-732 km orbitą (jau „netoli“ Hubble astroskopo) ir rugsėjo 12 pradėjo ruoštis ėjimui į atvirą kosmosą. Atidaręs liuką ir išleidęs orą iš erdvėlaivio, Jared pirmas išlipo ir pasilaikė už turėklų, o po 15 min analogiškai „pasikosmino“ ir Sara Gillis. EVA (Extravehicular activity – veiksmai atvirame kosmose, būtinai prisirišus) truko 46 minutes. Kosmoso „pauostė“ ir skafandruoti Anna bei Scott, nes kabinos viduje buvo vakuumas, kol uždarė liuką ir atnaujino kvėpavimo mišinio tiekimą po 106 min.

Pirmasis privatus EVA. SpaceX informacija

Ši diena tapo rekordine astronautikai – vienu metu kosmose dirbo 19 žmonių: TKS – 9, pakilusiame iš Baikonuro Sojuz‘e – 3, kinų stotyje Tiangong -3 ir Dragon – 4. Tądiena ypatinga ir 65 metų sukaktimi, kai žmonių sukurtas sovietų kosmonautinis tyriklis Luna-2 startavo į Mėnulį ir 1-jį kartą pasiekė kitą kosmoso objektą.

Civiliokai ir kariškiai

Gi aprašomieji „civiliokai“ susidoroja su išbandymais ne prasčiau už buvusius kariškius. Visi turi universitetinius išsilavinimus, sukaupę įvairios praktikos. Sarah Gills ir Anna Menon – SpaceX, Scott Poteet – buvęs USAF pulkininkas ir 15 triatlonų dalyvis. Jared Isaacman – priskraidęs 6000 val (net aplink pasaulį per 62 val).

Ketvirtadienį įgula atsiuntė gražių vaizdų (iš Dragon kamerų ir ypač skafandrinių). Per Starlink sistemą surengė grandiozinį muzikinį koncertą: Sara smuiku grojo (pirmoji privačioje misijoje nesvarume) melodiją iš filmo „Star Wars”. Žemėje jai pritarė keli dideli orkestrai. Penktadienį Anna skaitė vaikams savo knygą „Kisses From Space“ (Penguin, 2024; Bučiniai iš kosmoso) ir pasakojo apie Polaris ekspediciją.

Sarai padėjo keli Žemės orkestrai

Ankstų sekmadienio rytą įgula pradėjo ruoštis grįžimui. Po 2:50 val varytuvai baigė „išvarymą“ iš orbitos, ir 3:15 Jared pranešė apie artėjimą Žemėn. 3:37 val parašiutai subliuško, nes Dragon „pliūkštelėjo“ į vandenyną Floridos pakrantėje. Šį vaizdą stebėjo ir TKS astronautai iš savo orbitos. Prie apsvilusio, dar neatvėsusio, bet švytinčio tamsoje erdvėlaivio netrukus priplaukė SpaceX laivas ir 4:08 val. iškėlė iš vandens. Po gydytojo apžiūros per šoninę angą išlipo Anna, po jos Sara ir astronautai vyrai, taip užbaigdami kosminę Polaris Dawn kelionę.

Nors Jared neskelbia išlaidų šiai ekspedicijai, komentatoriai jas vertina 100-ais mln USD. Konkreti suma turėtų būt mažesnė, nes pastaruoju laikmečiu E. Musk pavyko atpiginti kosminius startus. Vykdomi sėkmingi Falcon startūnų raketų nutupdymai, jas atnaujinamos ir pakartotinai naudojamos. Šiaip didelę sumos dalį sudaro išlaidos kurui (žibalui ir deguoniui bei jų atšaldymui), starto paruošimui ir aptarnavimui. Palyginimui: astronautų S. Williams ir B. Wilmore kelionė į TKS su Starliner-1 kainavo bent 1 mlrd USD. Deja, rezultatais nieks nesidžiaugia, ypač Boeing.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *