RFA – nesėkmingas pirmosios pakopos bandymas

RFA rocket virselis

RFA rugpjūčio 19 d. prarado startūno ONE pirmąją pakopą dėl sprogimo per statinį ugnies bandymą. 2018 metais įsteigta Vokietijos bendrovė patyrė nesėkmę kaip tik tuo metu, kai ruošėsi pirmajam paleidimui.

RFA rocket B

RFA rocket APirmasis ugnies bandymas baigėsi startūno ONE pirmosios pakopos sprogimu. RFA nuotrauka

„Rocket Factory Augsburg“ (RFA) pranešė apie startūno RFA ONE pirmosios pakopos praradimą. Škotijoje esančiame Saksavord kosmodrome atliekant statinį ugnies bandymą pirmoji pakopa susprogo. Per anomalų sprogimą žmonės nenukentėjo.

Paleidimo aikštelė yra nepažeista, o RFA, bendradarbiaudama su kosmodromo valdžios institucijomis, pradėjo sprogimo priežasties tyrimą. Ugnies bandymas buvo pirmasis vertikalaus orbitinio startūno paleidimo iš kosmodromo bandymas. Saxsavord kosmodromas 2023 m. gruodžio mėn. gavo Civilinės aviacijos administracijos (CAA) leidimą paleisti startūnus.

RFA rocket B Saxavord

Jungtinė Karalystė aktyviai ruošai Saxsavord kosmodromą paleidimams

RFA teigia: „Starto aikštelė išgelbėta ir apsaugota, situacija kontroliuojama, o bet koks tiesioginis pavojus sumažintas. Dabar glaudžiai bendradarbiaujame su SaxaVord kosmodromu ir valdžios institucijomis, siekdami surinkti duomenis ir informaciją, kad galiausiai išsiaiškintume, kas įvyko. Neskubėsime analizuoti ir vertinti situacijos. Kuriame iteratyviai, daugiausia dėmesio skirdami realiems bandymams. Tai yra mūsų filosofijos dalis, todėl žinojome, kad su tokiu požiūriu susijusi didesnė rizika. Mūsų tikslas – kuo greičiau grįžti prie įprastos veiklos. Nuolat informuosime apie situaciją, o iki tol maloniai prašome jūsų kantrybės“.

„SaxaVord“ atstovas spaudai sakė: “Tai buvo bandymas, o bandomosios kampanijos skirtos problemoms nustatyti prieš kitą etapą. Bendradarbiausime su RFA, kad suprastume priežastis, iš jų pasimokytume ir paremtume juos pereinant į kitą pasirengimo etapą.“ Dėl to kosmodromas padės savo klientui RFA atlikti tyrimus po nesėkmės.

RFA engine_explodes_in_Shetland

BBC bandymo vaizdo įraše matyti vieno iš Helix ORSC varytuvų sprogimas, po kurio iš šono pasirodė liepsnos. Vėliau visą pakopą apėmė liepsnos ir ji susprogo.

Varytuvų Helix bandymas

2024 gegužės mėn. bendrovė sėkmingai atliko statinį pakopos bandymą su keturiais iš devynių „Helix ORSC“ varytuvų. Vėliau buvo sumontuoti devynis varytuvai, tačiau nenurodyta ar visi jie buvo išbandyti per statinį ugnies bandymą. Pakopa buvo ne bandomasis gaminys, o skrydžio įranga, skirta naudoti pirmojo paleidimo metu. „Kuriame iteratyviai, daugiausia dėmesio skirdami realiems bandymams. Tai yra mūsų filosofijos dalis, ir mes žinojome, kad su šiuo metodu susijusi rizika yra didesnė“, – teigė RFA. „Mūsų tikslas – kuo greičiau grįžti prie įprastos veiklos“.

Tačiau šis incidentas yra nesėkmė bendrovei, kuri artėjo prie savo pirmojo bandymo paleisti startūną į orbitą, kurio tikėtasi jau rugsėjo mėn. Antroji ir trečioji startūno ONE pakopos sėkmingai išbandytos anksčiau. RFA trijų pakopų startūnas One, stumiamas 9 Helix varytuvų,  konstruojamas 30 m aukščio ir 2 m diametro. Tikimasi, jog startūnas ONE galės iškelti 1300 kg krovinius į 500 km aukščio Saulės sinhroninę orbitą (SSO), o į geostacionarines orbitas (GEO) iki 150 kg krovinius.

Startuolių konkurencija

Iki šio incidento RFA pirmavo tarp Europos startuolių, kurie pirmieji bandys paleisti į orbitą. Kitos dvi Vokietijos bendrovės HyImpulse ir Isar Aerospace taip pat kuria startūnus, tačiau dar nepaskelbė pirmojo starto datų. Tiesa, Isar anksčiau teigė, kad pirmasis startas gali įvykti dar 2024 metais.

Ispanijos startuolis „PLD Space“, netrukus pradės statyti paleidimo įrenginius Europos kosmodrome Kuru, Prancūzijos Gvianoje. Planuojama 2025 m. pirmą kartą į orbitą paleisti savo startūną „Miura 5“. Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi bendrovė „Orbex“ taip pat planuoja pirmąjį paleidimą iš Sutherlando kosmodromo Škotijos šiaurėje 2025 m.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *