2030 m. bus baigta eksploatuoti Tarptautinė Kosminė Stotis (TKS), tad NASA modifikavo sutartis su Blue Origin bei Nanoracks. Apie ateities, po Tarptautinės Kosminės Stoties eksploatacijos pabaigos, perspektyvas esame rašę: „Aukso karštligė – kosminės stotys„, „Privačios orbitinės kosminės stotys„, „TKS įpėdinei paskirtas finansavimas”, „”Starlab kosminė stotis„.
Žemos orbitos komercinė orbitinė stotis
2023 metų pradžioje finansavimas buvo paskirtas keturiems projektams: “Blue Origin” stotis Orbital Reef, “Nanoracks” stotis StarLab, “Northrop Grumman” stotis ir Axiom stotis. Pagal CDL (Commercial LEO Destinations) programą 415 mln. USD investicijų paskirta „Blue Origin“, „Nanoracks“ ir “Northrop Grumman” stočių projektams. Dar anksčiau 400 mln. USD buvo paskirti tik „Axiom“ stočiai.
NASA pakeitė susitarimus su dviem finansuojamais komercinės kosminės stoties partneriais. Jie yra pasirengę kurti žemoje Žemės orbitoje esančias paskirties vietas NASA ir kitiems klientams. Pakeitimais papildomi nauji techniniai etapai ir perskirstomas esamas finansavimas. Taip siekiama paspartinti pastangas sukuriant komercinę orbitinę stotį vietoje TKS.
Viena iš TKS pakeisiančių orbitinių stočių yra Orbital Reef. NASA vizualizacija
Po Northrop Grumman pasitraukimo
Iš susitarimų pasitraukus „Northrop Grumman” kompanijai, „Blue Origin” gaus papildomus 42 mln. USD stočiai „Orbital Reef”. Bendra „Orbital Reef” projekto suma pasiekė 172 mln. USD. Nauji etapai apima keletą papildomų posistemių projektavimo peržiūrų ir technologijų brandinimo veiklą. Jie taip pat apima pagrindinius aplinkos kontrolės ir gyvybės palaikymo sistemos bandymus ir demonstracijas, pavyzdžiui, vandens filtravimo ir atmosferos stebėjimo.
Starlab stoties vizualizacija.
Nanoracks, Voyager Space ir Lockheed Martin bendras projektas „Starlab” gaus papildomus 57,5 mln. USD, o bendra projekto kaina pasiekė 217.5 mln. USD. Kompanija „Northrop Grumman” toliau užsiims erdvėlaivio „Cygnus” kūrimu, siekiant jį pritaikyti komercijai ir „Starlab” stočiai.
Cygnus erdvėlaivis prie TKS. Northrop Grumman nuotrauka
Cygnus erdvėlaivis užtikrina Tarptautinės Kosminės Stoties aprūpinimą kroviniais ir skraido nuo 2013 metų. NASA Džonsono kosmoso centro Hjustone Komercinės žemos Žemės orbitos plėtros programos vadovė Angela Hart sakė, kad NASA įsipareigoja „toliau bendradarbiauti su pramonės atstovais, siekdama turėti vieną ar daugiau stočių orbitoje, kad būtų užtikrinta konkurencija, sumažintos išlaidos ir patenkinti NASA bei kitų klientų poreikiai”.