UP Aerospace raketa už milijoną

UP Aerospace, Spyder, Jerry Larson

UP Aerospace raketa Spyder už 1 mln USD. Jerry Larson pokštas ar tikrovė ?

UP Aerospace raketa Spyder

Privati kosmoso kompanija UP Aerospace netrukus gali pasiūlyti kieto kuro raketą (startūną) Spyder ir taip patenkinti vyriausybės ir privačių kompanijų greitų paleidimų paklausą.

Kolorado valstijoje UP Aerospace pakartojo sėkmingą startūno paleidimą. Tokis paleidimas vyko rugsėjį New Meksiko valstijoje esančiame kosmodrome Spaceport America, kai per 5 dienas buvo atlikti du startūno SpaceLoft suborbitiniai paleidimai pagal NASA programą.

„Šie startai patvirtino, jog 7 žmonių komanda gali užtikrinti bet kurių kompanijų greitus startus”, – interviu kalbėjo UP Aerospace prezidentas Jerry Larson. „Mūsų kompanija paleidimais užsiima jau 14 metų, tačiau tai pirmas kartas, kai galėjome atlikti du startus iš eilės”. UP Aerospace kuria keturių pakopų Spyder startūną ir tikisi jį užbaigti 2020 metais. Spyder galės į orbitą iškelti iki 10 kg krovinį už 1 mln USD. Jerry Larson tikisi sulaukti ~ 80 % užsakymų iš kariškių ir vyriausybės, o likusius iš privačių užsakovų.

„Spyder starto kainai siekiant 100 tūkst USD už 1 kg paleidimą į orbitą yra naivu tikėtis laimėti, todėl siekiama kainą sumažinti iki 10 – 50 tūkst. USD už 1 kg”, – pripažįsta J. Larson.

Jerry Larson tikisi

J. Larson ir UP Aerospace tikisi jog, vyriausybė bei nedidelės kompanijos, ketinančios iškelti mažus palydovus ir nenorinčios mokėti 7-8 mln USD už paleidimus didelėmis raketomis, pasirinks UP Aerospace. Mes laimėsime netgi prieš tokius startūnus kaip Rocket Lab ar Electron, nes Spyder bus lengvesnis ir pigesnis. (astronautika.lt pastaba: Electron yra kompanijos Rocket Lab startūnas, jo matmenys: 1.2 m x 17 m, gali iškelti nuo 150 iki 450 kg už 4.9 mln USD, 1 kg iškėlimo į orbitą kaina siekia 11 – 33 tūkst. USD).

UP Aerospace, Spyder, Jerry Larson Rocket-Lab-Still-Testing-launch-21-January-2018

Startūno Rocket Lab testinis paleidimas 2018 metų sausio 21 dieną

Spyder yra kieto kūro startūnas, tad UP Aerospace gali saugoti kelis startūnus sandėliuose ir kai tik reikės, iškart juos paruošti startui. „Iki starto momento mums nereikės užpildyti skysto kuro ar oksidatoriaus:, – sako Jerry Larson. „Mes galime saugoti startūnus angaruose ir per dieną juos surinkti bei paleisti”.

Jerry Larson minėjo: „Skysto kuro startūnai reikalauja daugiau demėsio, specialių kuro saugyklų, slėgio sistemų bei kitos įrangos, o tai paleidimus daro sudėtingais ir brangiais. Spyder startūnas yra UP Aerospace startūno SpaceLoft suborbitinių startų programos tęsinys. SpaceLoft XL startūnas nuo 2006 metų buvo paleistas 17 kartų, sėkmingi buvo 14 paleidimų.

Spyder ir Vega panašumas

Dauguma Spyder startūno technologijų jau yra naudojama SpaceLoft startūne, todėl naujo startūno finansavimas gali siekti ~ 10 mln USD, iš jų pusė jau yra investuota.
Vėliau UP Aerospace gali modernizuoti ketvirtą pakopą ir pereiti prie skysto kuro varytuvų (variklių). Taip galima būtų padidinti palydovo iškėlimą į orbitą tikslumą. Tarkime, Europos Kosmoso Agentūros startūnas Vega naudoja tris kieto kuro variklių pakopas ir paskutinę skysto kuro varytuvo pakopą palydovo išvedimo į orbitą užbaigimui.
Vienas iš esminis skirtumas tarp skysto ir kieto kuro varytuvų yra galimybė skysto kuro varytuvus įjungti ir išjungti, kai to reikia. Kieto kuro varytuvas įjungiamas ir veikia kol baigiasi kuras.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *