Versija 2.0 ir NASA priekaištai

Versija 2.0 Starlink

Versija 2.0 arba Starlink antros kartos satai sukėlė NASA nepasitenkinimą, nors palydovai gali manevruoti orbitose ir taip išvengti susidūrimų.

Versija 2.0 StarlinkNedideli Starlink satai sukėlė NASA nepasitenkinimą dėl galimybės išvengti susidūrimų orbitose

JAV kosmoso agentūra paskelbė savo pastabas apie Starlink antrosios kartos satų paleidimus į kosmosą ir interneto spiečiaus formavimą:

1. 30 000 Starlink satų paleidimas gali žymiai padidinti galimų susidūrimų orbitoje skaičių, trukdyti raketų paleidimams ir NASA mokslinei veiklai.
2. Starlink spiečiaus iškėlimas į žemą Žemės orbitą penkis kartus padidins stebėjimo sistemų apkrovą. Įvairiose orbitose apie Žemę yra stebima ~25 000 žmogaus sukurtų objektų. Maždaug 6100 iš jų orbituoja žemiau nei 600 km aukščiuose apie Žemę. SpaceX antros kartos plėtra daugiau nei dvigubai padidintų stebimų objektų skaičių ir penkis kartus padidintų objektų, esančių žemesnėse nei 600 km orbitose, skaičių.
3. NASA nepasitiki Starlink palydovų galimybėmis išspręsti susidūrimo automatinio išvengimo problemą. NASA pažymėjo, kad aktyvus automatinis manevravimas gali lemti situacijos žemose Žemės orbitose pablogėjimą.
4. Antrosios kartos satai orbituos žemiau, nei moksliniai palydovai, todėl trukdys stebėti Žemę.
5. Apie 20 000 Starlink satų bus orbituos žemiau (328-360 km) nei TKS (~410 km) ir jie trukdys raketų paleidimams į Tarptautinę Kosminę Stotį.
6. Starlink satai jau trukdo ir ateityje dar labiau trukdys astronominei veiklai. 2022 vasario pateikti duomenys rodo, jog 8 % Hablo teleskopo, orbituojančio 535 km aukštyje, nuotraukų yra su įvairių satų trikdžiais. 10 tūkstančių Starlink satų iškėlimas virš Hablo orbitos, trikdžių kiekį padidins 2 kartus.

Starlink spiečiaus augimas kelia rūpesčių

Albireo in Cygnus with Starlink Satellites

Gulbės žvaigždyno 150 s trukmės vaizdas „suraižytas” Starlink satų. Žvaigždė su mėlyna aureole – Albireo. Rafael Schmall nuotrauka

Nuo 2019  gegužės 24 dienos apie Žemę jau iškelta 2091 interneto spiečiaus Starlink palydovų. 2022 vasario 13 apie Žemę orbituoja 1878, veika 1516 satų. Paskutinieji vasario 3 iškelti  satai yra antrosios kartos: jie gali manevruoti orbitoje, išvengdami galimų susidūrimų su kitais kosminiais objektais. Starlink satai apie Žemę orbituos 335,9–1325 km aukšyje.

Gruodžio pradžioje Kinija pareiškė žodinį protestą Jungtinėse Tautose dėl Starlink satų praskriejimo šalia Tiangong-2 kosminės stoties „Tiangong-2 stotis ir Starlink satai„.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *