Kinijos Change-5 atgabens Mėnulio grunto

Change-5A

Kinija ruošiasi paleisti 8,2 tonų erdvėlaivį Change-5, kuris į Žemę pargabens Mėnulio grunto. Iki šiol tai yra padariusios tik dvi valstybės. Sovietų Sąjungos automatinės stotys „Luna-16”, „Luna-20“ ir „Luna-24” parskraidino 326 gramus Mėnulio grunto, o JAV Apollo misijų metu parsigabeno net 378 kg Mėnulio uolienų. Kinijos 4 modulių erdvėlaivis Change-5 turėtų parskraidinti 2 kg Mėnulio grunto.

Change-5 China

Change-5 vizualizacija. Iš 2 m gylio grežinio ir nuo paviršiaus paimtas Mėnulio gruntas bus parskraidinti į Žemę.

Lapkričio 23 iš Venčano paleidimo centro (Wenchang space launch centre, Hainan sala), sunkioji raketa CZ-5 su greitintuvu Yuanzheng-2 link Mėnulio 14 parų misijai išskraidino erdvėlaivį Change-5. Ketinama apsaugoti erdvėlaivį Chang’e-5 nuo žemų temperatūrų Mėnulio naktį, tad misija vyks tik Mėnulio dieną.

Change-5

Kinijos Mėnulio grunto misija bus trečioji pasaulyje, tikėtina sėkminga

4 modulių erdvėlaivis Change-5

Erdvėlaivis Change-5 priartės prie Mėnulio lapkričio 30 dieną. Tarnybinis arba orbitinis modulis (OM) ir grįžimo modulis (GM) orbituos apie Mėnulį, nusileidimo (NM, masė 3,8 tonų) ir pakilimo moduliai (PM, masė 120 kg) minkštai nusileis ant Mėnulio paviršiaus Audrų vandenyne, Rümker krateryje. Jame Mėnulio uolienų amžius, manoma, yra ~ 1,1 mlrd metų. Apollo astronautai atskraidino uolienas, kurių amžiųs yra 3,1 – 4,4 mlrd metų.

Nusileidimo modulio grąžtas suformuos 2 m gylio grežinį, iš kurio mechaninė ranka paims 2 kg grunto. Mėginiai kartu su kastuvėliu paimtais paviršiaus mėginiais bus sudėti į pakilimo modulio (PM) kapsulę. PM startuos nuo Mėnulio paviršiaus, automatiškai priartės prie OM+GM ir susijungs. Toliau vyks labai įdomi procedūra: kapsulė su mėginiais iš pakilimo modulio bus perkrauta į grižimo modulį (GM). Orbitinis bei grižimo moduliai skries link Žemės, ir likus iki jos 5000 km, išsiskirs. GM įskries į atmosferą ir gruodžio 16-17 nusileis Kinijoje, Vidinės Mongolijos teritorijoje (vietovė Siziwang Banner). Orbitinis modulis sudegs atmosferoje. Panaši buvo Apollo skrydžių į Mėnulį schema.

Change5

Pasirengimas Change-5 misijai

Change-5 misijoje dalyvauja ir Europos Kosmoso Agentūra (ESA): tuoj po starto Change-5 seks Kuru (Prancūzijos Gajana( ryšio stotis, o prieš pat nusileidimą į Žemę seks Maspalomas (Kanarų Salos) stotis. Kinija prieš kelias dienas užbaigė 35 m radijo antenų komplekso (4 antenos) paruošimą. Ryšį su erdvėlaiviu padės užtikrinti ir Ramiajame vandenyne esantis tolimojo radijo ryšio laivas Yunvan-3.

Mėnulio grunto misija turėjo prasidėti startu 2017, tačiau tų metų liepą įvykusi Long March 5 raketos avarija misijos rengimą sustabdė. Dvidešimt metų Kiniją sekmė akivaizdi: pilotuojami skrydžiai, 2020 rudenį užbaigta BeiDou pasaulinė navigacinė sistema, Marso misija, sėkminga Change-4 misija. Kažką lyg pamiršau ? Ai, menkniekis. Kinijos orbitinės kosminės stotysTiangong-1, Tiangong-2  ir Tianhe.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *