Lenktynės kosmose – JAV ir Rusija

JAV, Rusija, spacesuits2_0

Šaltasis karas, lenktynės kosmose – Sovietų Sąjunga ir JAV. Ar prasidėjo naujos varžybos ? Ar jų dalyviai JAV ir Rusija konkuruoja kosmose ?

JAV, Rusija, spacesuits2_0

Astronautas Bill McArthur (kairėje) ir kosmonautas Valery Tokarev demonstruoja JAV (kairėje) ir Rusijos skafandrus

Šou verslas

2019 vasaryje Dmitrij Rogozin (Rusija, Roscosmos vadovas) paviešina vaizdo klipą savo dainai „Virš Žemės skrieja Laivas” (Над Землей летит Корабль). Vėliau, 2020 rudenį, Roscosmos atvėrė daugiau kosminių dainų, jų ten 18.

D. Rogozin žodžiai, I. Autov muzika, dainuoja E. Hatčarian.

JAV kosmoso agentūra NASA, paskelbusi Lindsey Stirling kompoziciją, į tai atsakė 2020 kovą.

Artemidė arba Artemis: NASA programos, skirtos astronautams grąžinti į Mėnulį, pavadinimas iki 2024 m. Muzikantė Lindsey Stirling atliko savo dainą „Artemis“ ant NASA Kennedy kosminio centro Paleidimo valdymo centro stogo

Rezultatas 1:18 Rusijos naudai

Kosminis turizmas

spacetourizm JAV

Kosminis turizmas vilioja ir baugina. Nuotrauka iš forbes.com

2019 pradžioje Rusija JAV pasirašė kosmoso turizmo sutartį. Rusijos Roscosmos ir Space Adventures (JAV) iki 2021 pabaigos erdvėlaiviu Soyuz į TKS nuskraidins du kosmoso turistus. Jie orbitoje sutiks Naujuosius metus ir 2022 sausį bus parskraidinti į Žemę. Space Adventures turi kosmoso turizmo verslo patirtį; 2001-2009 metais kompanija į TKS nuskraidino 7 kosmoso turistus, skrydžio kainos siekė nuo 20 iki 52 mln USD, skrydžio trukmė nuo 7 iki 14 parų.

JAV verslininkas Dennis Tito, 2001 balandis, 7 parų skrydis, buvo pirmasis kosmoso turistas; Pietų Afrikos Respublikos verslininkas Mark Shuttleworth – 2002 balandis, 8 paros; JAV verslininkas mokslininkas ir inžinierius Gregory Olsen – 2005 spalis, 9 paros; JAV verslininkė (Iranas) Anousheh Ansari – 2006 rugsėjis, 12 parų; JAV kompiuterinių programų inžinierius Charles Simonyi skrido du kartus – 2007 balandį, 14 parų ir 2009 kovą, 11 parų; JAV vaizdo žaidimų verslininkas Richard Garriott 2008 spalis, 12 parų (skrydžio kaina 30 mln USD); kanadietis Guy Laliberté, vienas iš cirko Cirque du Soleil įkūrėjų, 2009 rugsėjis, 11 parų.

Apie kelis (XCor ir Aurora Station) projektus esamę rašė anksčiau.

2019 vasarą JAV kompanija Bigelow Space Operations pranešė apie planus erdvėlaiviu Crew Dragon nulėkdinti į TKS 16 astronautų. Skrydžio kaina ~ 65 mln USD, trukmė 30-60 parų. Atsiradę juridiniai sunkumai ir norinčių nebuvimas privertė JAV kompaniją atsisakyti savo planų.

JAV kompanija Axiom Space 2020 kovą pasirašė 3 astronautų nuskraidinimo į TKS sutartį su SpaceX. Lapkričio mėn. patvirtinta: NASA astronautas Michael Lopez-Alegria ir Izraelio karo lakūnas Eytan Stibbe skries į TKS 2021 metų antrajame pusmetyje. Trečiasis astronautas kol kas nežinomas.

Rezultatas 8:0 Rusijos naudai

Reklama

2019 vasarą NASA praneša apie planus komercializuoti Tarptautinę Kosminę Stotį, atveriant ją įvairių JAV kompanijų veiklai. Apie vieną reklaminę akciją „NASA, reklama ir Estée Lauder” rašėm anksčiau. NASA planai puikiai suprantami, nes JAV tempia TKS finansus (~ 3-4 mlrd USD per metus) ir skiria ~ 85 % reikalingų lėšų.

Raketa Rusija

Rusija į tai atsakė 2020 rugpjūtį, kai D. Rogozin pasiūlė puošti Rusijos raketas ir erdvėlaivius įvairiais gražiais piešiniais

„Liaudies amatai. Tas pats гжель, хохлома, <…> Fedoskino. Kodėl ne <…> uždėjus dalį šio modelio kai kurioms raketoms ar laivams, ne reklamuojant „Roscosmos“, bet reklamuojant tuos žmones, kurie saugo unikalias tradicijas? “ – pasakė D. Rogozin.

Rezultatas 1:0 JAV naudai

Palydovų žvaigždynai

Starlink JAV

Vieni SpaceX planais džiaugiasi…Astronomai pranašauja optinės astronomijos Žemėje pabaigą

SpaceX 2015 pradėjo Starlink projektą. Tai pasaulinis palydovinis tinklas interneto užtikrinimui visame pasaulyje, išskyrus Žemės poliarines sritis. 2020 rudenį Starlink žvaigždyne orbituoja per 880 palydovų, o beta testai pradėti JAV, Kanadoje ir Vokietijoje.

2018 metai Rusija anonsuoja Sferos programą, pagal kurią ketinama į orbitą išvesti per 600 palydovų ir teikti įvairias paslaugas: pozicionavimą, zondavimą ir ryšio paslaugas. 2020 lapkričio pabaigoje Sfera vis dar projekto lygyje.

Rezultatas 1:0

Kinematografas

2020 gegužę JAV aktorius Tom Cruise praneša įdomią naujieną: Tarptautinėje Kosminėje Stotyje ketinama susukti nuotykių filmą. Skrydis erdvėlaiviu Crew Dragon į TKS numatytas 2021 metais. Apie tai rašėme anksčiau „SpaceX ir Tom Cruise„.

2020 rugsėjį Roscosmos paskelbė apie bendrą projektą su „Pirmasis Kanalas” (Rusijos TV kanalas): Tarptautinėje Kosminėje Stotyje 2021 rudenį bus kuriamas nuotykių filmas „Вызов”. Projekte dalyvauja ir studija Yellow, Black and White. Lapkričio mėn. prasidėjo pagrindinės aktorės atrankos konkursas. Konkurse gali dalyvauti 25-45 metų, 150-180 cm ir 50-75 kg Rusijos moterys.

2000 metais į orbitinę stotį Mir turėjo skristi aktorius Vladimir Steklov. Jis stotyje kuriamame filem „Kasandra” būtų atlikęs pagrindinį vaidmenį. Dėl finansinių nesklandumų projektas buvo sustabdytas.

Rezultatas 1:1.

Erdvėlaivių ir raketų kūrimas

2002 metais įkurta kompanija SpaceX jau sukūrė tris raketas (Falcon 1, Falcon 9 ir Falcon Heavy) ir du erdvėlaivius (Dragon ir Crew Dragon). Esminis skiriamasis kompanijos bruožas yra sumažinti skrydžio į kosmosą kainą, panaudojant raketų pirmasias pakopas, variklius bei erdvėlaivius kelis kartus.

Rusija dar 2009 metais pradeda kurti daugkartinio naudojimo erdvėlaivį „ПТК НП”. Darbai vyksta intensyviai, erdvėlaivis 2016 pervadintas į Federacija, 2019 į Erelis. Jis turėtų pakeisti nuo 1967 metų vis dar naudojamą (modernizuotą) erdvėlaivį Sojuz. 2020 balandyje D. Rogozin anonsuoja daugkartinės raketos Sojuz-SPG kūrimo pradžią.

Rezultatas 5:0

Tęsinys ?

Kol kas situacija tokia: varžosi Rusija bei jos Roscosmos su privačia JAV kompanija SpaceX. Rezultatą galite patys pasiskaičiuoti. Prognozė: jei Rusija 5 artimiausius metus toliau miegos ant Sovietų Sąjungos kosminių likučių, ši valstybė kosmose veiks tik pati sau… Norėčiau suklysti…


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *