NASA keičia D. Loverro

Doug_Loverro

NASA, D. Loverro, pilotuojąmų skrydžių programa – gegužės 18 iš pareigų pasitraukė NASA pilotuojamų kosminių skrydžių programos vadovas Doug Loverro.

NASA, D. Loverro bridenstine

NASA administratorius Jim Bridenstine (kairėje) ir Doug Loverro. Nuotrauka: Lisa Nipp, SpaceNews

D. Loverro atsakomybės

Gegužės 18 NASA išplatino pranešimą apie Pilotuojamų skrydžių programos vadovo Doug Loverro pasitraukimą iš pareigų, kuriose jis dirbo šešis mėnesius. Gegužės 19 įvykusiame JAV Nacionalinės kosmoso tarybos pasitarime NASA vadovas Jim Bridenstain apie tai neužsiminė JAV vice prezidentui Mike Pens.

D. Loverro kalboje personalui paminėjo atsistadinęs dėl rizikų: „Mūsų misija, žinoma, nėra lengva ir skirta ne silpnų nervų žmonėms. Rizika – mūsų darbo dalis. Visos rizikos, kurias mes prisiimame, technnės, politinės ar asmeninės, gali turėti potencialias pasekmes, jei jų neįvertinsime tinkamai. Metų pradžioje aš prisiėmiau tokią riziką, nes maniau, jog misiją reikia įvykdyti. Dabar man visiškai aišku, jog aš padariau klaidą ir aš turiu prisiimti atsakomybę”.

D. Loverro kuravo NASA Artemis programą. Pagal ją, 2024 metais į Mėnulį turi nusileisti pirma moteris ir vyras. Be Artemis, D. Loverro buvo atsakingas už NASA planus paversti žemą orbitą apie Žemę komercine vieta. „Aš pasitraukiu dėl savo asmeninių poelgių, o ne dėl mūsų kartu padarytų darbų”, – taip personalui sakė NASA Pilotuojamų skrydžių programos vadovas Doug Loverro.

D. Loverro kontroliavo NASA Komercinių Skrydžių programą (CCP – Commercial Crew Program), pagal kurią privačios kompanijos kuria erdvėlaivį astronautų skrydžiams į Tarptautinę Kosminę Stotį. 2014 rugsėjo 16 dieną NASA pasirašė sutartis su kompanijomis Boeing ir SpaceX. Pirmoji pilotuojamo erdvėlaivio konstravimui, testavimui, sertifikavimui ir skrydžiams į TKS gavo 4.2 mlrd USD, antroji – 2.6 mlrd USD. Vos po 10 dienų kita JAV kompanija Sierra Nevada Corporation (ši kompanija kurė erdvėlaivį Dream Chaser ir per penkis CCP finansavimo etapus iš NASA buvo gavusi 362.1 mln USD dotaciją) pateikė protestą, tačiau jis 2015 metų pradžioje buvo atmestas. Per penkis finasavimo etapus Boeing iš NASA gavo 4.8 mlrd USD, SpaceX – 3.2 mlrd USD.

NASA ir kitos programos

Galimas dalykas, tikroji atsistatydinimo priežastis, yra kompanijos Boeing nesugebėjimas laiku užbaigti erdvėlaivio CST-100 Starliner testų ir Boeing nepatekimas tarp programos HLS dalyvių. Pradiniame programos etape 2019 metais Boeing buvo pateikusi kelis projektus: nusileidimo modulio studija, dviejų nusileidimo modulių prototipas, transporto priemonės studija ir prototipas, kuro papildymo modulio studija ir prototipas. 2020 balandžio 30 HLS programoje liko Dynetics, SpaceX ir Blue Origin kompanijos.

 

 


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *