SOMA pateikia Inspiration4 misijos duomenis

SOMA Inspiration4 mision crew

SOMA – viešai paskelbti bendrovės Axiom privačios misijos Inspiration4 medicininiai ir kiti duomenys. Apie šią misiją rašėme tekstuose: „Inspiration4 misija ir Jared Isaacman„, „Inspiration4 misijos ekipažas„, „Inspiration4 misija„, „Po Inspiration4 misijos„.

SOMA Insiration4 Orbits_image

Inspiration 4 misija orbitavo aukščiau nei Hubble Space telescope ir Tarptautinė Kosminė Stotis. Axiom iliustracija

Viešai paskelbtas kosmoso omikos ir medicinos atlaso (Space Omics and Medical Atlas – SOMA) rankraščių, duomenų, protokolų ir kodų paketas. Tai yra didžiausias iki šiol kosminės medicinos ir kosmoso biologijos duomenų rinkinys. Bendradarbiaujant daugiau kaip 100 institucijų iš daugiau kaip 25 šalių, 2024 metais koordinuotai paskelbtas molekulinių, ląstelių, fiziologinių, fenotipinių ir kosminių skrydžių duomenų rinkinys.

Mokslo šakos, neoficialiai vadinamos omika, yra įvairios biologijos disciplinos, kurių pavadinimai baigiasi priesaga -omika. Pvz.: genomika, proteomika, metabolomika, metagenomika, fenomika ir transkriptomika. Omikos tikslas – bendrai apibūdinti ir kiekybiškai įvertinti biologinių molekulių sankaupas, kurios lemia organizmo ar organizmų struktūrą, funkciją ir dinamiką.

Į paketą įtraukti „Inspiration4” misijos, kurią sudarė komerciniai astronautai, vykdę trumpalaikę misiją į didelio aukščio, 575 km, orbitą, mėginių tyrimai. Būdama orbitoje „Inspiration4” įgula atliko daugybę mokslinių eksperimentų, kurie dabar yra apdoroti, suskirstyti į sekas ir išanalizuoti. Tokiu būdu duomenys pridėti prie daugumos iš 44 SOMA pakete esančių straipsnių. Pakete SOMA taip pat pateikiama JAXA tyrimų, NASA ir ESA astronautų misijų metu surinktų duomenų analizė.

Atviri SOMA duomenys

Pakete pateikiami duomenys apie pokyčius ląstelių, audinių, organizmo ir sistemos lygmenimis, atsirandančius dėl kosminių skrydžių. Be to, jame pradedami nustatyti moterų ir vyrų reakcijos į skrydį į kosmosą skirtumai ir susiejamos konkrečios atsakomosios priemonės su kiekvienu astronautu.

SOMA Inspiration4 data collection

Inspiration4 misijos duomenų rinkinys

SOMA pakete taip pat daugiau nei 10 kartų padaugėjo naujos kartos sekoskaitos (NGS) duomenų iš kosminių skrydžių, 4 kartus padidėjo iš kosminių skrydžių apdorotų pavienių ląstelių skaičius. Tuo pačiu pradėjo veikti pirmasis kosmoso medicinos biobankas (Weill Cornell Medicine’s CAMbank). Be to, pirmą kartą pateikti tiesioginio RNR sekoskaitos duomenys iš astronautų, didžiausias apdorotų biologinių mėginių iš misijos skaičius (2 911) ir pirmieji erdviškai išsklaidyti transkriptomo duomenys iš astronautų.

SOMA Scott and Mark Kelly

Scott ir Mark Kelly mediciniai duomenys iš kosminių skrydžių pateikiami NASA „Dvynių studijos” ataskaitoje. NASA nuotrauka

Visi neapdoroti ir apdoroti įgulos duomenys, gauti misijos metu ir po jos, dabar yra prieinami NASA Atviroje mokslo duomenų saugykloje. Be to, įgyvendinant projektą sukurti keturi nauji duomenų portalai, kuriuose galima naršyti misijos rezultatus, įskaitant susietus NASA dvynių tyrimo duomenis. Tai dviejų brolių. NASA astronautų, medicininių tyrimų duomenys iš kosminių skrydžių.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *