Astronautų slėpynės su Rusija

slėpynės iss1

Slėpynės, astronautai Tarptautinėje Kosminėje Stotyje ir Rusija

Slėpynės erdvėlaiviuose

slėpynės ISS2

Lapkričio 15 dieną Tarptautinės Kosminės Stoties ekipažas slėpėsi erdvėlaiviuose nuo kosmonių šiukšlių. Roscosmos kosmonautai Anton Škaplerov ir Piotr Dubrov su NASA astronautu Mark Vande Hei slėpėsi erdvėlaivyje Sojuz, misijos Crew-3 ekipažas T. Marshburn, R. Chari, K. Barron ir M. Maurer sulindo į Crew Dragon erdvėlaivį Endurance. Prieš kelias dienas buvo pakeisti TKS orbitos parametrai, idant stotis išvengtų Kinijos sato Fengyun-1C nuolaužų. Šis palydovas buvo sunaikintas 2007 metais kuomet Kinija išbandė priešpalydovinį ginklą, o apie Žemę atsirado daugiau nei 2300 papildomų nuolaužų arba kosminių šiukšlių.

TKS astronautai, pagal Žemės instrukcijas, erdvėlaiviuose inicijuoja žaidimą „slėpynės”, kuomet neužtenka laiko pakeisti stoties orbitai ir išvengti kosminių šiukšlių. Po Rusijos antisatelitinio ginklo išbandymo, ekipažas buvo pažadintas, jiems buvo pranešta apie šiukšles. Paprašyta uždaryti konkrečius liukus pagal TKS saugaus prieglobsčio procedūras. Liukai tarp JAV ir Rusijos segmentų iš pradžių buvo uždaryti, o kai praėjo didesnės rizikos laikotarpis, vėl buvo atidaryti. Per tą laiką įgulos narių kasdienės užduotys dėl uždarytų liukų buvo pakoreguotos. Ekipažas maždaug dvi valandas praleido erdvėlaiviuose. Nebuvo atliktas nuolaužų išvengimo manevras. Lapkričio 18 dieną vėl buvo atidaryti TKS modulių Kibo, Columbus bei Bigelow liukai.

Kosmines šiukšles seka JAV Kosmoso komanda, o jungčių (kosminių šiukšlių ir orbituojančių erdvėlaivių ir t.t.) analizę atlieka NASA. Jei kosminės nuolaužos atsitrenktų į TKS ir sukeltų oro nuotėkį, ekipažas uždarytų pažeisto modulio liukus. Jei ekipažas neturi laiko uždaryti paveikto modulio, jie įliptų į atitinkamą erdvėlaivį. Jei būtų poreikis arba evakuacija, atsijungtų nuo kosminės stoties ir sugrįžtų į Žemę. Nuo 2000 metų yra keli atvejai buvę, kuomet ekipažas slepėsi erdvėlaiviuose ir sugrįždavo į stotį. Evakuacijos dar nebuvo.

Slėpynės ir Rusijos ausys

Lapkričio 15 dieną Rusija išbandė tiesioginio pakilimo antisatelitą (direct-ascent anti-satellite – DA-ASAT) ir sunaikino savo palydovą Cosmos 1408 (INTLDES 1982-092A, SCC 13552) arba žvalgybinis satas „Целина-Д” ir žemoje Žemės orbitoje sukūrė apie 1500 sekamų nuolaužų. Tikėtina, vėliau bus papildomai sukurtos šimtai tūkstančių mažesnių kosminių šiukšlių. Nors Rusija neigia, jog nieko blogo nepadarė, astronautai sužaidė slėpynes. astronautika.lt komentaras: antipalydovinį ginklą (ASAT) yra išmėginusios ir apie tai paskelbusios 4 valstybės: JAV, Kinija, Rusija ir Indija.

Remiantis Europos kosmoso agentūros (EKA) kosminių šiukšlių stebėjimo tinklo duomenimis, apie Žemę orbituoja apie 36 500 objektų, didesnių nei 10 cm, 1 mln objektų nuo 1 cm iki 10 cm ir 330 mln. objektų nuo 1 mm iki 1 cm. Sato Cosmos 1408 nuolaužos šiuos skaičius padidins keliais tūkstančiais.

Šiukšlės apie Žemę

Situacija apie orbituojančius satus, nuolaužas ir šiukšles, 2021 lapkričio 9 dieną.
Paleista raketų (nuo 1957 spalio 4 d. pirmojo sato paleidimo) – ~ 6120 (be gedimų)
Satų, iškeltų šiomis raketos į orbitas apie žemę – ~ 12 170.
Vis dar orbituoja – ~ 7630
Vis dar veikia – ~ 4700
Nuolaužų objektų, kuriuos reguliariai seka kosmoso stebėjimo tinklai ir įtraukia į katalogus – ~ 29 600
Numatomas lūžimų, sprogimų, susidūrimų ar neįprastų įvykių, dėl kurių atsirado susiskaidymas – > 630
Bendra apie Žemę orbituojančių dirbtinių objektų masė – > 9600 tonų
Pagal statistinius modelius orbituojančių šiukšlių skaičius:
> nei 10 cm36 500
1 cm iki 10 cm 1 mln
1 mm iki 1 cm330 mln


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *