
James Webb kosminis teleskopas (James Webb Space Telescope – JWST) bus iškeltas 2021 paskutiniame ketvirtyje. Tokią informaciją birželio 2 paskelbė NASA ir EKA, paviešindama teleskopo paleidimo manifestą. Virtualioje spaudos konferencijoje NASA mokslinių misijų vadovas Thomas Zurbuchen sakė: „Gigantiškas teleskopas į Pariacabo uostą Prancūzijos Gajanoje bus atplukdytas rugpjūčio pabaigoje”.
JWST teleskopo paleidimo manifestas
Europos Kosmoso Agentūros (EKA) skaičiavimais, teleskopo susirinkimui ir integravimui į raketą Ariane 5 prireiks 55 parų. Oficiali iškėlimo data yra spalio 31 diena. Arianespace iki teleskopo paleidimo yra suplanavusi 2 raketos Ariane 5 startus, pirmasis turėtų įvykti liepos viduryje. JWST bus didžiausias ir galingiausias kada nors iškeltas teleskopas. Iki savo paskirties vietos, Lagranžo 2 taško už 1.5 mln km nuo Žemės, teleskopas skries kelis mėnesius. Hubble kosminis teleskopas, bendras EKA bei NASA kūrinys ir kol kas didžiausias, apie Žemę orbituoja 570 km aukštyje nuo 1990 metų.
J. Webo ir Hablo teleskopų ir veidrodžių palyginimas
L2 taške veikia Spektr RG ir Gaia, anksčiau dirbo Herschel ir Planck teelskopai
Antrajame Lagranžo taške (L2) išnyksta Saulės ir Žemės gravitacijos įtaka. Būtent L2 taške kosminiai aparatai gali ilgai išbūti, nenaudodami degalų ir skriedami taip, kad jų santykinė padėtis Saulės ir Žemės atžvilgiu išliktų tokia pati.
6,33 t masės o6,6 m veidrodžio ir 131,4 m židinio nuotolio Webb teleskopas (JWST) bus skvarbiausias (Molėtų observatorijos teleskopo veidrodis – tik o1,65 m), skyringiausias (kampinė skyra <0“,07) ir astrometriškiausias 0,6-28 mikrometrų (ilgesnes už matomas žmogaus akiai, bet jaučiamas kaip šiluma). 9,7 mlrd USD vertės Webb teleskopas veiks „toliau ir giliau matymo ribų“. Infraraudonuoju būdu tikimasi ištirti WISE 0855-0714 klasės objektus, kurių plenetose tikėtinos gyvybės formos. Vien Paukščių Take WISE 0855-0714 arba palyginti šaltų, Žemės dydžo rudų žvaižgždžių yįtariama esant bent milijardo. Juolab 3-180 mkm bangomis veikęs daug mažesnis (0,86 t) Spitzer teleskopas šiomis dienomis irgi baigė savo misiją, per 16 metų pateikęs ypač vertingų duomenų (ir vaizdų) apie jaunų žvaigždžių spiečių Tarantula Nebula.