Omano kosminės ambicijos

Oman spaceport

Omano kosminės ambicijos išsiplėtė iki ketinimų šalia Dugm jūrų uosto per trejus metus pastatyti „Etlaq“ kosminio paleidimo kompleksą. Omano kosmoso programos vykdymas prasidėjo nesėkme, kuomet pirmasis jo palydovas „Aman“ buvo sunaikintas metų pradžioje nepavykusios „Virgin Orbit“ misijos metu.

Oman spaceport

Etlaq kosminio paleidimo komplekso statyba turėtų prasidėti 2023 metais

Omano sultonatas šiais metais planuoja pradėti statyti pirmąjį Artimuosiuose Rytuose raketų paleidimo centrą šalia Dugm uosto. Pagal Nacionalinės aviacijos paslaugų bendrovės (Nascom) projektą „Etlaq Space Launch Complex“, pirmąją raketą tikimasi paleisti kitų metų pradžioje.

Omano Dugm portSaudo Arabija pareiškė, kad investuos 120 mln USD į Omano Duqm uosto, kuris taptų pagrindiniu pramonės centru, plėtrą. Nuotrauka Fatma Alarimi, Reuters

Nuo Duqm uostamiesčio Etlaq kosminio paleidimo kompleksas bus nutolęs per 160 km, tačiau dėl nedidelio atstumo nuo pusiaujo, jos perspektyvos kosminių paleidimų rinkoje vertinamos labai palankiai. Visiškai užbaigti kompleksą gali užtrukti iki trejų metų. Per šį laikotarpį klientai galės surinkti, išbandyti ir pradėti misijas. Paleidimo centras bus prieinamas visoms šalimsame, o taip pat ir Omano švietimo tyrimų programoms. Jis tarnaus mokslininkams, tyrėjams ir tiems, kurie domisi eksperimentais kosmoso sektoriuje, dirbtiniu intelektu ir pažangiomis technologijomis.

Duqm uostas ir kosmosas ?

Duqm Uostas yra netoli pusiaujo, todėl tai yra ideali vieta paleidimui, nes raketa gali pasinaudoti Žemės sukimosi greičiu. „Tarptautiniais tyrimais nustatyta, kad Duqm pusiaujo padėtis patenka į 5 geriausių pasaulyje efektyviausių raketų paleidimo centrų“, – sakė Nascom. „Atsižvelgdami į šiuos duomenis, pripažįstame, kad vieta yra svarbus Omano nacionalinis turtas, kurį reikia plėtoti. Jo svarba ir toliau didės per ateinančius du dešimtmečius, nes pasaulinė pramonė ieškos sprendimų kosmose.

Duqm uostas atidarytas 2022 metų vasarį ir tai yra Omano pastangų dalis diversifikuojant ekonomiką ir plečiant infrastruktūrą. Jis buvo sukurtas bendradarbiaujant su Belgijos Antverpeno uostu ir sulaukė didelių investicijų iš Kinijos.

Omano Duqm place

Būsimojo Dugm centro (190) palyginimas su pasaulio kosmodromais: geresnę padėtį pagal Žemės paviršiaus sukimosi greitį turi Gajanos kosminis centras

Omano kosminiai planai gali suaktyvinti Artimųjų rytų šalių kosmoso programas. Nascom (Nacionalinė aviacijos ir kosmoso paslaugų įmonė) planuoja konstruoti pirmąją Omano suborbitinę raketą su hibridiniais kietais varytuvais ir paleisti iš komplekso. „Mūsų išbandytas kietasis kuras, yra daug saugesnis ir ekologiškesnis nei varytuvuose naudojamas skystas kuras. Mūsų kuriamų raketų mastas yra panašus į 3-6 m ilgio suborbitines raketas, paleidžiamas JAV universitetų ir kolegijų“, – sakė Nascom.

Tai gali įkvėpti jaunimą siekti karjeros mokslo ir technologijų srityse. Omano sultonatas planuoja statyti kosmoso tyrimų centrą, skirtą modeliavimo misijoms ir moksliniams eksperimentams. Duqm dirbtinio intelekto zonoje yra kuriamas vadinamasis Kosmoso gyvenviečių centras, kuriame bus imituojama kosminė aplinka bei tiriamas astronautų elgesys.

Omano duqm

Savo planus kurti kosminio paleidimo centrą neseniai paviešino ir Džibutis

JAV bendrovės ir Artimieji Rytai

Privačios JAV kosmoso kompanijos, tokios kaip „Virgin Galactic“ ir „Blue Origin“, kosmodromų ieškojo Viduriniuose Rytuose, ypač Emyratuose. Tačiau niekas nepasitvirtino, nors Jungtinių Arabų Emiratų (JAE) kosmoso strategijoje numatytas starto aikštelės kosmoso turizmui įrengimas. Omano planai gali labai paskatinti regiono kosmoso programas, nes privačios įmonės ir vyriausybinės agentūros galėtų naudoti Etlaq Kosminio paleidimo centrą orbitiniams startams.

Paleidimo centrų statybos bumas

2022 pabaigoje ir 2023 pradžioje pasipylė daug informacijos apie planuojamas orbitinių paleidimų centrų arba kosmouostų statybas. Australijos ketinimai šiaurinėse teritorijose pastatyti kosmouostą lėkiams į kosmosą gali būti įgyvendinti iki šių metų pabaigos. Džibučio Respublika pasirašė supratimo memorandumą su Hong Kong Aerospace Technology Group Limited ir Touchroad International Holdings Group, siekdama sukurti tarptautinį komercinį kosmodromą Džibučio Oboko regione, šalies šiaurėje. Po ilgus metus trukusio rengimo ir statybos, paleidimo kompleksą netoli Švedijos Kiruna miesto, 2023 sausio 13 dieną tidarė Švedijos vadovas, karalius Karl XVI Gustav, Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen ir Švedijos ministras pirmininkas Ulf Kristersson. Pirmasis bendrovės RFA ONE sistemos paleidimas planuojamas 2023 m. pabaigoje ir įvyks iš šiauriausio Jungtinės Karalystės taške esančio SaxaVord Spaceport.

Aišku, netoli pusiaujo esantys ar tik statomi paleidimo centrai yra pranašesni nei esantys, tokie kaip SaxaVord, Esrange ir kiti, toliau nuo pusiaujo.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *