Turizmas į kosmosą

turizmas virselis

Turizmas į kosmosą 2025 metais. Apie turistinius lėkius kosmosan esame rašę tekstuose „Space Adventures ir Crew Dragon„, „Virgin Galactic skrydis„, „Kosminis viešbutis Aurora Station„, „New Shephard aukcionas baigėsi„, „Kosmoso turizmas 2021„, „Mėgėjiška astronautika„, „ „

Kosmoso turizmas – tai žmonių kelionės į kosmosą poilsio ar laisvalaikio tikslais. Jis skirstomas į įvairias rūšis, įskaitant orbitinį, suborbitinį ir Mėnulio kosmoso turizmą. Tačiau yra ir platesnių kosminio turizmo apibrėžčių. Pasak Kosmoso turizmo vadovo, kosminis turizmas – tai komercinė veikla, susijusi su kosmosu, apimanti keliones į kosmosą kaip turistams, startūnų paleidimo stebėjimą, žvaigždžių stebėjimą arba keliones į kosminę paskirties vietą.

kosminis turizmas A
Kadras iš filmo „Martian”?. Starwalk.space nuotrauka

Trumpa istorija

Pirmasis kosmoso turistas buvo amerikietis multimilijonierius Dennis Tito, kuris 2001 m. balandžio mėn. beveik aštuonias dienas praleido Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS). Ši kelionė jam kainavo 20 mln. USD. Pirmąjį turistą išlėkdinusi benrovė „Space Adventures” paskui pirmeivį į TKS nuskraidino dar šešis privačius asmenis. Paskutinės turistų viešnagės truko 12-14 parų, o kaina siekė 25-35 mln. USD.

Iki 2019 metų turizmas kosmosan sustojo. 2019 m. beveik kosmosą, 84 km aukštį virš Žemės, pasiekė „Virgin Galactic” pilotas Meth Moses lėktuvu „SpaceShipTwo”. Vien per 2021 metus kosmoso turistais tapo dar 23 žmonės, o juos lėkdino „SpaceX”, „Blue Origin”, „Virgin Galactic” ir „Space Adventures”. Tiesa, „Blue Origin” siūlė maždaug 15-20 min. suborbitinį lėkį į 100-107 km aukštį virš Žemės už kelis šimtus tūkst. USD. Bendrovės „Virgin Galactic” skraidinami asmenys pagal kosmoso ribos, 100 km aukštis virš Žemės, apibrėžimą lyg ir neturėtų vadintis kosmoso turistais. Jos lėktuvas „SpaceShipTwo” per 10 kartų išskraidino 24 asmenis, o maksimalus pasiektas aukštis buvo 87,5 km.

2022-2025 metais prie kosmoso turistų būrio prisidėjo dar 69 asmenys.

Žaidėjai

Rinkoje yra vos keli žaidėjai, siūlantys visas kosmoso turizmo paslaugas nuo trumpo, vos keliolika minučių trunkančio lėkio virš Žemės iki keliolikos parų TKS. Tai bendrovės „SpaceX”, „Blue Origin” ir „Virgin Galactic”, turinčios savo įrangą: startūnas „Falcon 9″ su erdvėlaiviu „Crew Dragon”, startūnas ir erdvėlaivis „Blue Origin” bei „Virgin Galactic” kosminis lėktuvas „SpaceShipTwo”. Galbūt savo paslaugas išplės „Virgin Galactic” konstruojanti dar vieną kosminį lėktuvą?

Kartais kosmoso turistų gretas papildo „Axiom Space” su erdvėlaiviu „Crew Dragon”. Ši bendrovė kartu su „SpaceX” surengė tris turistines mokslines misijas į kosmosą.

Kaina

Kiek kainuoja žmogaus skrydis į kosmosą? „Virgin Galactic” kaina yra 250 tūkst. USD dolerių už 2 valandų trukmės suborbitinį skrydį 80 km aukštyje. „Blue Origin” vienos vietos kaina yra ~ 300 tūkst. USD už 12 minučių trukmės suborbitinį skrydį 100-107 km aukštyje. Bendrovė „Axiom Space” už 55 mln. USD siūlo 10 parų orbitinį skrydį ir galbūt netgi į TKS.

Bendrovės „Space Perspective” pasiūlymas kažkada ateityje bus 125 tūkst. USD už 6 valandų skrydį į kosmoso pakraštį arba 32 km aukštį virš Žemės, didžiulio baliono krepšyje.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *