Nauja orbitinė stotis bus pradėta kurti 2027 metais, kuomet bus paleistas pirmasis modulis. Apie įvairias galimas ateities kosmines stotis esame rašę tekstuose: „ROSS – Rusijos orbitinė stotis„, „Starlab kosminė stotis„, „Orbital Reef – orbitinė stotis„, „Tiangong-2 orbitinė stotis„, „Axiom kosminė stotis„. Iš jų vienintelė, Kinijos kosminė stotis Tiangong, veikia orbitoje apie Žemę. Iki 2030 metų veiks ir TKS, vėliau ją deorbituos ir paskandins vandenyne.
„Roscosmos” vadovas Jurij Borisov pasirašė naujos orbitinės stoties (ROS) kūrimo grafiką. Dokumentas apima ROS modulių projektavimo ir gamybos darbus, naujos kartos transporto laivo bandymų veiklą, startūnų ir antžeminės infrastruktūros objektų statybą, taip pat pramonės mokslinių tyrimų institutų paramą projektui. Nauja stotis lėks poliarine orbita, kurios kampas su ekvatoriumi sieks 97°, o tai įgalins stebėti visą Žemės paviršių, įskaitant strategiškai svarbų Šiaurės jūrų kelią. Bus užtikrintas stabilus ryšys su antžeminiu valdymo centru. Tarptautinės Kosminės Stoties orbitos polinkio kampas yra mažesnis nei 52°, todėl įgula gali matyti tik 60 proc. žemės paviršiaus.
Būsimos naujos kosminės stoties eskizas. Roscosmos vizualizacija
Pradiniame etape 2027 m. į orbitą bus iškeltas mokslinis energetinis modulis (MEM). Iki 2030 m. stoties pagrindą sudarys MEM, universalusis mazgo modulis (UNM), šliuzo modulis (ŠM) ir bazinis modulis (BM). Be to, 2031-2033 m. stotis bus išsiplėsta prijungiant du tikslinius modulius (TM1 ir TM2).
„Roscosmos” taip pat pasirašė sutartis dėl kosminio komplekso ir pilotuojamo erdvėlaivio Oriol bei startūno „Angara” kūrimo darbų atlikimo Vostočnyj kosmodrome. Planuojama stoties statybai skirti 6,79 mlrd. €.
Prarastos technologijos
Naujoje orbitinėje stotyje bus naudojama didelės energijos įranga, o taip pat radarai ir didelės galios antenos. Planuojama atgaivinti prarastas technologijas, kurios nebuvo naudojamos TKS. Tai galios giroskopiniai kompleksai (girodinai), padedantys taupyti degalus. Girodinai padeda išlaikyti stoties padėtį kosmose be varytuvų. Taupyti išteklius taip pat padės darbas lankymo režimu – stočiai nebus nuolat apgyvendinta. Skamba keistokai, lyg anujos kosminės stoties neveiktų Žemės trauka.