Starliner antrakart kils gegužę

Starliner 2022-04-29 A

Starliner erdvėlaivio lėkis numatytas gegužės 19 dieną.

Starliner 2022-04-29

Starliner erdvėlaivis testuojamas ir vėl testuojamas

Antrasis nepilotuojamo erdėlaivio CST-100 Starliner orbitinio skrydžio testas (Orbital Flight Test-2 – OFT-2) numatytas gegužės 19 dieną. Boeing bendrovės kurtas erdvėlaivis bus iškeltas ULA (United Launch Alliance – ULA) raketa Atlas V.

OFT-2 metu bus išbandomos erdvėlaivio Starliner ir raketos Atlas V galimybes nuo paleidimo iki prisijungimo prie Tarptautinės Kosminės Stoties (TKS) bei įskriejimo į atmosferą bei nusileidimo operacijų. Misija vykdoma po 2019 metų OFT-1, kai erdvėlaiviui nepavyko pasiekti TKS dėl trikdžių ir programinės įrangos problemų.

Boeing CST-100 Starliner Landing

Po 2019 gruodžio 22 nepavykusio OFT-1, NASA pateikė daugybę korekcinių priemonių

NASA, 2020 m. peržiūrėdama nepavykusį lėkį, nustatė 80 korekcinių priemonių. Atrodo, korekcijos buvo nepakankamos, nes suplanuotas OFT-2 2021 metų viduryje būvo atidėtas dėl daugelio priežasčių. Prie atidėjimo prisidėjo „Covid-19“ pandemija, elektros tiekimo sutrikimai, TKS pakreipęs „Nauka“ modulis ir erdvėlaivio vožtuvų problemos.

2021 metų rugpjūčio 13 Boeing paskelbė apie erdvėlaivio CST-100 Starliner grąžinimą į gamyklą. Rugpjūčio 3 aptikti 13 vožtuvų nesklandumai vietoje yra nesutvarkomi. Boeing inžinieriai sutvarkė 9 vožtuvus.

Kai misija sėkmingai baigsis, NASA ir Boeing kartu nustatys, kada gali įvykti pirmasis pilotuojamas bandomasis Starliner lėkis. Abu bandymai suteiks svarbių duomenų, reikalingų NASA, kad galėtų sertifikuoti Boeing bendrovės erdvėlaivį. Starliner, kaip ir Crew Dragon reguliariai skraidins astronautus į TKS ir iš jos atgal į Žemę.

Boeing ir SpaceX konkurencija

Kompanijos SpaceX erdvėlaiviu Crew Dragon jau atliko kelias sėkmingas misijas į TKS. Tai Demo-2, Crew-1, Crew-2, Crew-3, Crew-4 ir Axiom-1. Dar vienas pribati misija Inspiration4. Bendrovė Axiom yra suplanavusi bent kelias misijas į TKS.

Starliner projektui Boeing iš NASA gavo 4.6 mlrd USD, Crew Dragon erdvėlaiviui SpaceX iš NASA gavo 3.1 mlrd USD. 2020 pavasarį NASA paskelbė numatomas vieno astronauto nuskraidinimo į TKS kainas: vieta Crew Dragon erdvėlaivyje – 55 mln USD, Boeing erdvėlaivio vieta – 90 mln USD. Išvadas teks pasidaryti patiems.


Komentarai apie “Starliner antrakart kils gegužę”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.